תורת המיתוג – יציאה לדרך

סיפור מותג מרתק ו'אריזה' ויזואלית ייחודית מרכיבים מותג בעל ערך ומהווים בסיס להצלחה בעולם הצרכני התחרותי של ימינו, עולם של מבחר אינסופי ובחירות חטופות ומידיות. מהו הידע המקצועי אשר עומד מאחורי מיתוג נכון? מאמר זה הוא הראשון בסדרת מאמרים ובו נבחן את התהליך המקדים הנדרש על מנת ליצור מותג בעל ערך, תהליך המחקר ואיסוף הנתונים. אך ראשית, בטרם נעסוק בתהליך זה, עלינו להבין מהו מיתוג ומהו ההבדל בין מותג לבין מוצר.

ספר מותג, מה זה ולמה זה חשוב?

בוודאי קיבלתם לא פעם כרטיס ביקור וכשביקרתם באתר האינטרנט של העסק לא תאם האתר את העיצוב או הסגנון. אפשר להניח שמעצבים שונים טיפלו בשני המוצרים או שמנהל שיווק בעל תפיסה חזותית שונה מקודמו בתפקיד, הזמין את האתר. מילת המפתח בבניית זהות מותגית חזקה היא עקביות. מותג עקבי בונה אמון ומגביר את מעמד המותג במערכת היחסים עם הלקוח. תקשורת חזותית שאינה עקבית גורמת לבלבול וצרכנים עשויים לעבור במהירות למותג תחרותי המציע בהירות גדולה יותר.

המותג שהיית רוצה לשבת לידו במסיבה

”אמא, סדרי לי בבקשה מק“, ביקש ממני השבוע בני היקר. ”אני כבר לא יכול יותר עם ה“פיסים האלה“… בקשתו לא ממש הפתיעה אותי. אני עצמי משתמשת כבר שנים רבות במק בלבד, מעולם לא השתמשתי במחשב אחר. כל מחשב אחר נראה לי תמיד מסובך, מורכב ומסורבל ולמרות שמידי פעם ניגשתי ל“פיסים“ בבית, נטשתי אותם מהר ככל שיכולתי. ובכל זאת, בני גדל על ”פיסים“ בלבד. מה קרה פתאום, למה הוא כבר לא יכול איתם? אולי בגלל האייפון החדש שלו

מה הסיפור שלך?

היכולת לספר סיפור היא כלי תקשורת רב עצמה. סיפור טוב מחבר את המותג ללקוח ומייצר קשר רגשי חזק. אנשים ישכחו מה אמרת, הם ישכחו מה עשית, אבל הם לעולם לא ישכחו איך גרמת להם להרגיש. התרגשות מייצרת בידול והבחנה. מייצרת למעשה בחירה.

וואבי סאבי

וואבי סאבי היא אידאולוגיה אסתטית, שמקורה ביפן. היא תפיסה הדוגלת בהתבוננות ישירה ואינטואיטיבית לתוך האמת של הדברים ורואה ביופי מצב משתנה של תודעה. כדי להמחיש את מהותו החמקמקה ורבת הפנים של הוואבי סאבי, אביא קטע מספרו של לאונרד קורן: "בשעת בין-ערביים בחבל ארץ נידח, תר לו עובר אורח אחר מחסה ללילה. הוא מבחין בקני סוף גבוהים הצומחים סביבו, מאגד כמה מהם יחד במקומם וקושר קשר בקצה. והנה, בקתה מעשב חי

הביטו בקנקן

אריזה, מעצם טבעה, איננה הדבר עצמו, איננה התוכן. בכתבה זו אערער על הפתגם הגורס כי אין להסתכל בקנקן, ואתייחס לאריזה כאובייקט נושא תוכן תרבותי, חברתי, כלכלי ואסתטי. אריזתו של מוצר היא למעשה סוכנת מכירות חשאית, כלי שיווקי רב-ערך, אמנות הפיתוי: לחזר, לשעשע, לרגש ולהפתיע, לגרום לצרכן להושיט את ידו למוצר אחד ולהעדיפו על פני רבים אחרים. כמו בכל תחומי העיצוב גם כאן, מטען תרבותי, אינטלקטואלי ורגשי יהווה קרקע פורייה בעיצוב אריזה מדויקת, מוכרת.